Kysuce a okolie

Radi by sme vás pozvali na spoznávanie výnimočných miest v regióne Kysuce. Zážitky si odnesiete z mnohých zaujímavých lokalít - stačí sa len vybrať za kultúrou, na turistiku alebo na poriadnu lyžovačku. Kysuce ponúkajú mnoho a budeme radi ak vás našim výberom inšpirujete.

Blízke okolie

kysuce okolie turistika

Priamo z chaletov sa môžete vybrať na zaujímavé túry - vyberte sa napr. na Muřinkov vrch alebo na Medvediu skalu, kde nájdete kaplnky. Odporúčame i túru na Veľký Polom či Burkov vrch. Zaujímavým miesto je osada Biely Kríž, ktorá leží na štátnej hranici. Na všetky lokality vedú nenáročné turistické trasy.

Klokočovské skálie

klokocovske skalie

Prírodná rezervácia so zaujímavými guľovitými pieskovcovými útvarmi nájdete v pohraničnej obci Klokočov. Cez rezerváciu prechádza náučný chodník so štyrmi informačnými tabuľami, na ktorých sa dočítate o týchto nezvyčajných útvaroch, o území či o rastlinách a živočíchoch v tejto oblasti. Trasa je vhodná aj pre turistov - začiatočníkov či pre rodiny s deťmi.

Pútnické miesto Živčáková

zivcakova kysuce

Miesto je späté so správou, ktorú v roku 1958 podal lesník Matúš Lašut – tvrdil, že sa mu tu zjavila Panna Mária. Začali tu preto chodiť veriaci a na ich žiadosť sa postavila kaplnka. Na samom vrchu Živčáková sa postavil kostol Panny Márie Matky Cirkvi, neďaleko neho je i pastoračné zariadenie. V priebehu roka sa na horu konajú púte a veriaci si odnášajú vodu z prameňov, ktoré sú popri ceste na vrch.

Navštívte rozhľadne

kysuce rozhladne

Výletom na rozhľadne výborne spoznáte Kysuce a pokocháte sa neskutočnými výhľadmi. Na hrebeni Javorníkov sú rozhľadne na Kamenitom a na Luboch. Zaujímavé sú rozhľadne na Marťákovom kopci v Zákopčí, Bobovec v Starej Bystrici či Tábor v Kysuckom Novom Meste. Za návštevu stoja aj rozhľadne v ČR, a to Tetřev v Dolní Lomnej alebo Miloňová vo Velkých Karlovicích.

Spoznajte Beskydy

beskydy turistika

Pri potulkách nemusíte ostať len na území Slovenska - aj v pohraničnom území Česka nájdete mnohé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Staré Hamry, Lysá hora, Rožnov pod Radhoštem alebo letné akcie v pohraničnej Bílé. Miest vhodných na pešiu turistiku alebo cykloturistiku nájdete veľa. Nechajte sa očariť Beskydmi a vydajte sa za poznávaním aj za hranice.

Na bicykli po Kysuciach

cykloturistika kysuce

Ak ste fanúšikmi cykloturistiky, neváhajte si vybrať niektorú z trás a spoznávať región. V blízkej obci Raková začína Cyklotrasa vzájomnosti vedúca cez osady až na hranice s Českom. Rekreačná cyklotrasa vedie zo susednej obce Staškov smerom do Turzovky a Vysokej nad Kysucou a končí pod sedlom Semeteš. Ďalšou výbornou možnosťou je Kysucká cyklomagistrála vedúca naprieč Kysucami.

Spoznajte osady

osady kysuce

Na Kysuciach môžete stále nájsť malebné osady s dreveničkami. V rámci Olešnej sa môžete vybrať napr. do osád Klin, Na Doline alebo U Jarošov. Neďaleká obec Vysoká nad Kysucou zase ponúka osady s drotárskou históriou a dostanú vás aj osady v obci Oščadnica, ktoré ponúkajú nádherné výhľady. Na výber je mnoho zákutí, ktoré sa dajú spoznávať pešo či na bicykli. Sprievodcom vám môžu byť články na webe mojekysuce.sk

Lyžovačka na Kysuciach

lyzovanie oscadnica

Na lyžovačku sa môžete vybrať hneď na tri miesta. Môžete vyraziť do Oščadnice, kde sa nachádza stredisko Snow Paradise Veľká Rača so zjazdovkami pre všetky kategórie lyžiarov. Stredisko SKI Makov je rovnako výbornou voľbu pre vašu lyžovačku. V Česku neďaleko česko-slovenského hraničného priechodu je stredisko Bílá, ktoré sa taktiež môže pýšiť kvalitnými lyžiarskymi traťami a službami.

Skanzen vo Vychylovke a historická lesná železnička

vychylovka skanzen

Chcete sa oboznámiť s tým, ako kedysi vyzeral život obyvateľov Kysúc? Navštívte skanzen vo Vychylovke v obci Nová Bystrica. Nájdete v ňom objekty z viacerých kysuckých dedín, medzi nimi aj tie, ktoré sa podarilo zachrániť z Riečnice a Harvelky, ktoré zanikli kvôli výstavbe vodnej nádrže. V skanzene sa navyše počas celého roka konajú podujatia, ktoré približujú kysucký život v minulosti a tradície. Súčasťou skanzenu je aj lesná železnička.

Slovenský orloj v Starej Bystrici

orloj stara bystrica kysuce

Drevený orloj je skutočným slovenským unikátom. Nájdete ho v centre Starej Bystrice a obklopujú ho budovy, ktoré sú v podobnom architektonickom štýle. Pod drevenými výklenkami je umiestneným šesť sôch významných dejateľov Slovenska. Dominantou je astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Orloj je prvým nielen na Kysuciach, ale aj na Slovensku. Považujeme ho aj za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.